Webtapu Satıs Başvurusu Nasıl Yapılır 2024

Webtapu programı Tapu müdürlüklerine başvuru yapmak için bizzat gitmeden ve randevu almadan işlem başlatmak için kullanılır. Gerekli evraklar web tapu internet sitesi üzerinden tapu sistemine girilerek otomatik işlem başlatılır. Ağagıdaki yazımızda web tapu ile satış başvurusu nasıl yapılır detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Web Tapu Sistemine Giriş

web tapu1

‘https://webtapu.tkgm.gov.tr’ adresinden bireysel butonuna tıklandığında giriş ekranına yönlendirilmektedir.

tapu harcı hesapla

Giriş ekranında bireysel butonuna tıklandığında T.C. kimlik numarası ve şifre isteyen alanlar olan bir ekran açılır. T.C. Kimlik Numarası ve şifre alanı zorunlu alandır ve gerçek bir T.C. kimlik numarası girilir.

Sisteme kayıt olmadan e-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyen kullanıcılar ise T.C. Kimlik Numaralarını yazıp e-devlet ile giriş butonuna tıkladıklarında e-devlet doğruma ekranına yönlendirilir.

Doğrulama yapıldıktan sonra sistem otomatik olarak kullanıcıyı ana sayfaya yönlendirir.

E devlet doğrulama Ekranı:

tapu harcı hesapla

Profil bilgileri Ekranı

Kullanıcının profil bilgilerini görebildiği ve güncelleyebildiği ekrandır. Örnek ekran görüntüsü aşağıda bulunmaktadır. Cep telefon numaranız güncel değilse mutlaka güncellemeniz gerekir.

tapu harcı hesapla

Web tapu Satış Başvurusu 

Öncelikle sunu belirtmeliyiz ki web tapu sistemi sistemi üzerinden sadece satıcılar başvuru yapabilmektedir. Alıcılar taşınmaz seçemediği için başvuru yapamaz. Web tapu başvuru ana sayfası üzerinde bulunan başvuru yap butonuna tıklanır.

tapu harcı hesapla

 Web Tapu Başvuru Yapma

Yapılmak istenen amaca göre ilgili müdürlüklere başvuru yapılmasını sağlar.

Başvuru yapılacak Tapu müdürlüğü ve yapılmak istenen işlem türü belirlenir. Satış işlemi seçilir. İşleme dair açıklama girmek zorunludur. Bu adıma ait örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

tapu harcı hesapla

  • İşlem Yapılacak Taşınmaz Seçim Adımı

İşlem    yapılacak    taşınmaz/taşınmazlar     listelenir    ve    seçim    yapılması    istenir.

tapu harcı hesapla

Taşınmazlar aynı müdürlüklerde olmak zorundadır.

  • İşlem Yapılacak Müdürlük Seçim Adımı

Seçilen taşınmazların müdürlük bilgileri dolu halde gelmektedir. İstenirse farklı bir müdürlük seçilerek işlem seçilen müdürlükte yapılabilir. Örnek görsel aşağıda verilmiştir.

tapu harcı hesapla

  • Başvuran Belge Bilgileri Adımı

Başvuruyu yapacak kişinin bilgileri bulunmaktadır. İşlem tipine göre istenecek bir belge var ise bu adımda başvuran kişiden belgeler istenmektedir. Aşağıda örnek görselde satış işleminde kimlik belgesi istenildiği gözlemlenmiştir. Başka işlem tiplerinde farklı belgeler istenebilir veya hiç bilgi girişi olmayabilmektedir. Belge girişi zorunlu olduğu zamanlarda (ZORUNLU) olarak belirtilmiştir.

tapu harcı hesapla

  • Taraf Bilgi ve Belge Adımı

Başvuru tipine göre bu adım dinamik oluşmaktadır. Kullanıcıdan hiç bir bilgi ve belge talep edilmiyor ise bu adım direk geçilecektir. Taşınmaz seçimi var ise taraf bilgileri istenebilir. Taraf seçimi yok ise belge girişi istenebilir. Birden fazla taşınmaz seçilmiş ise taraf ve temsil bilgilerini her taşınmaz için girilmesi gerekir.

Taşınmaz seçimi olan bir işlem adımı için örnek görsel aşağıda paylaşılmıştır.

tapu harcı hesapla

Taraf seçiminden sonra çıkacak ekran görseli aşağıda paylaşılmıştır.

tapu harcı hesapla

Taraf ve temsil seçimi yapıldıktan sonra kullanıcıdan bazı bilgi ve belgeler istenir. Zorunlu istenen veriler ve belgeler girildikten sonra bu adım tamamlanır.

tapu harcı hesapla

  • Başvuru Sözleşmesi Adımı

Bu adımda başvuruya ait sözleşme metni yer almaktadır. Başvuru yapılmak isteniyor ise sözleşmeyi onaylamak zorunludur. Aksi takdirde bir başvuru yapılmayacaktır. Sözleşmeyi okudum ve onaylıyorum kutucuğu işaretlenir ve ileri butonuna tıklanır. Aşağıda örnek bir görsel verilmiştir.

tapu harcı hesapla

  • Başvuru Sonuç Özeti Adımı

Sözleşme okunup onaylandıktan sonra başvuru işlemi TKGM tarafına iletilmiş ve başvurunuz oluşmuş olur. Başvuru işlemine ait özet bilgiler yer alır. Aşağıda örnek bir görsel verilmiştir.

tapu harcı hesapla

Web başvuru tamamlandıktan sonra başvuru numaranız ile ilgi müdürlükte başvuru alınmış olur. Eğer bütün evraklarınızı tam ve eksiksiz bir şekilde tarama yaptıysanız  ilgili tapu müdürlüğü işlemi hazırlayarak size yatırılması gereken harç miktarını ve randevu saatini kısa mesaj olarak gönderir. Yapmanız gereken tek şey harçları yatırıp randevu saatinde imzaya gitmek olacaktır.

 

Kaynaklar:

https://webtapu.tkgm.gov.tr

Dokümanın orijinal halini pdf olarak indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/kurum_portali_kullanim_kilavuzu.pdf

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Wep Tapu yardım ve tanıtım videosu için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.tkgm.gov.tr/tr/video/web-tapu-uygulamasi-bireysel-kullanici-islemlerini-anlattigimiz-tanitim-videosu

 

İlginizi Çekebilir:

 

https://www.webtapucu.com/tapu-satis-masrafi-hesaplama/

https://www.webtapucu.com/tapu-mudurlugune-verilen-vekaletnameler/

“Webtapu Satıs Başvurusu Nasıl Yapılır 2024” üzerine bir yorum

Yorum yapın