Tapu Satış Harcı – 2024

Tapu Satış Harcı veya Tapu Satış Masrafı Nasıl Hesaplanır ?

Tapu satış harcı veya bir diğer adıyla tapu satış masrafı, satış yapılan tüm gayrimenkuller için beyan edilen satış bedelinin (beyan edilen satış bedeli emlak beyan değerinden düşük olamaz)   %4 (yüzde 4’ü) veya (binde 40) olarak hesaplanan bir harçtır. 492 sayılı Harçlar Kanunun 4 sayılı tarifesinin 20.a pozisyonuna göre emlak beyan değerinden az olmamak üzere satış için beyan edilen değer üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere binde 20’şer oranında harç tahsil edilmektedir.

Ayrıca satış harcı na ek olarak  6544 sayılı Döner Sermaye Kanununa ekli tarifeye göre il ve ilçelerin yöresel kat sayılarına göre farklılık gösteren döner sermaye ücreti tahsil edilmektedir.

Tarla Tapu Harcı Masrafı, Arsa Tapu Harcı Masrafı, Ev Tapu Harcı Masrafı hepsi ayni şekilde hesaplanmaktadır.

Aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak tapu harcı ve döner sermaye ücretini hesaplayabilirsiniz.

Birden Fazla Taşınmazın Satış Harcını Hesaplamak için yazıya tıklayın.

Tapu Harcı Hesaplama Robotu

Hesaplama robotumuz 2024 yılı için güncellenmiştir.

Tapu İşlemlerinde Gerekli Evraklar nelerdir?

Ev, Arsa, Tarla gibi taşınmazların satış işlemi esnasında aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 • Tapu Senedi, Tapu Senedi yoksa taşınmazın Ada ve Parsel bilgileri.
 • Taşınmazın bağlı olduğu belediyeden alınan Emlak Beyan Değeri.
 • Tarafların Nüfus Cüzdanları. (Ehliyet Kabul edilmemektedir.)
 • Taşınmazın cinsi Ev, Mesken veya Üzerinde Ev/Mesken bulunan dükkan, İş yeri vb. ise Deprem Sigortası(DASK)
 • Vekaletname varsa, Vekaletname aslı ve vekile ait Nüfus Cüzdanı.
 • Taraflardan (Alıcı veya satıcılardan) okuma yazma bilmeyen varsa 2 adet şahit ve kimlikleri. Ancak Şahitler 1.derece akraba/hısım olamaz.

Taraflardan en az birinin yabancı ülke vatandaşı olması halinde yukarıdakilere ek olarak   

 • Yabancı ülke vatandaşına ait, kendi ülkesinde düzenlenmiş kimlik belgesi veya pasaportu.
 • Yabancı kimlik beyan formu https://www.webtapucu.com/indir/kimlik_bilgi_formu.docx (bu linkten indirebilirsiniz.)
 • Kimlik beyan formuna yapıştırmak için bir adet fotoğraf.
 • Yabancının taraf olduğu taşınmaz satışı işlemlerinde taşınmaza ilişkin değerleme raporu. (Değerleme Raporu SPK Tarafından Taşınmaz Değerlemesi Yapmaya Yetkilendirilmiş Kuruluşlardan Biri Tarafından Düzenlenmiş Olmalıdır. Bu kuruluşlara http://www.spk.gov.tr/SiteApps/SirketIletisim/List/gds internet adresinden ulaşılabilir.)
 • Ayrıca yabancı ülke vatandaşlarının mal edinim hakkında detaylı bilgi için https://www.yourkeyturkey.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • Yeminli Tercüman (Türkçe bilmeyen taraf varsa istenir)

tapu satış harcı

Tapu Satış Bedeli

Tapu satış bedeli Emlak Beyan Değerinden düşük olmamak şartı ile tarafların Tapu Müdürlüğüne beyan ettikleri gerçek alım satım bedelidir.

Eğer taşınmaz bankadan kullanılan konut kredisi ile satın alınıyorsa satış bedeli, bankadan çekilen konut kredisi tutarından az olmamalıdır. Aksi takdirde vergi daireleri tarafından vergi ve usulsüzlük cezası kesilir.

Tapu satış masrafı bildirilen değer üzerinden hesaplanır. Bu değer Tapu satış masrafını direkt olarak etkilemektedir.

Tapu Satış Harcı Kim Tarafından Ödenmelidir.?

Tapu Satış Masrafı veya diğer adıyla Tapu Satış harcı bedeli. aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2’si oranında tahsil edilmektedir.

6544 sayılı Döner Sermaye Kanununa göre Döner Sermaye bedeli de satıcı tarafından ödenmektedir.

Tapu satış bedelinin düşük gösterilmesi.

Tapu satış masrafı hesabı. Beyan edilen tutar üzerinden yapıldığı için bu bedeli düşük göstermeniz daha düşük tutarda tapu harcı ödemenizi sağlar. Tapu alım satım işlemleri sırasında satış bedelini düşük göstererek daha düşük tutarda tapu harcı ödeyerek işlem yapanlar olmuştur. Bu durum kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Bankalardan konut kredisi kullanılarak ipotekli olarak yapılan satışlar, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından takip edilmektedir. Bu nedenle konut kredisinden daha düşük bir bedel gösterilerek yapılan satışlar. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tespit edildiğinde, hem alıcıya hem de satıcıya geçmişe dönük vergi cezaları ve usulsüzlük cezaları kesilmesine neden olur.

Tapu satışından gelir vergisi doğar mı?

Tapuda işlem yapılan gayrimenkulün 5 yıl içerisinde tekrar satılması durumunda ödenmesi gereken gayrimenkul değer artış kazancı vergisi vardır. Satıcının elde ettiği kar üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na gayrimenkul değer artış kazancı vergisi ödenmesi gerekir. Tapu satış masrafı

Tapu Harcını Kredi Kartı ile Nasıl Öderim ?

Cep telefonunuza kısa mesaj gönderilmektedir. Bu mesaj da  12 yada 13 haneden oluşan e-tahsilat numarası vardır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi olan İnteraktif Vergi Dairesi https://ivd.gib.gov.tr  adresi üzerinden Harç ve değerli kağıt bedeli ödeme menüsünden Tapu harcını görebilir ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Tapu satış masrafı

Ayrıca bakanız: https://www.webtapucu.com/kredi-karti-ile-tapu-harci-odeme/ sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tapu Harcı Ne Zaman Ödenmektedir ?

Taşınmaz alım satım işlemi için Tapu Müdürlüğü’ne başvuru yapıldıktan sonra, Tapu Dairesinde işlemler hazırlanır. Daha sonra tapu dairesi tarafından harç yatırılması ve randevu saati için, cep telefonunuza iki adet kısa mesaj gönderilmektedir.  Son olarak tapu harcı yatırılıp randevu saatinde imzaya gidilmelidir. Harcın yatırıldığı, tapu daireleri tarafından online olarak sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu yüzden harcın yatırıldığına dair banka dekontuna gerek yoktur. Tapu Harcı yatırılmadan, tarafların imzaları alınamaz ve işleminiz tamamlanamaz. Tapu satış masrafı

tapumasrafi.com

Vekaletname ile Tapu satış işlemini nasıl yapabilirim?

Tapu Müdürlüklerinde vekaletname ile işlem yapılması gerekirse, vekil Tapu müdürlüğüne giderek vekaletname aslı ve kimliğini ibraz etmek zorundadır. Vekaletnamenin aslı tapu müdürlükleri tarafından alınıp ve arşivlenmektedir.

Vekaletnamede, yapmak istediğiniz işlemler, açıkça ve yoruma mahal vermeyecek şekilde belirtilmelidir. (Tapu Müdürlüklerine verilen vekaletnamelere ne olur tekrar aynı vekaletname ile işlem yaptırabilir miyim? gibi soruların cevabı için yazımızı tıklayabilirsiniz.)

 

Kaynaklar :

492 Sayılı Harçlar Kanunu

www.tkgm.gov.tr

https://www.yourkeyturkey.gov.tr/

Tapu satış masrafı

Bu yazının tüm kullanım hakları  www.webtapucu.com’a aittir. Başka mecralarda izinsiz kullanılması veya alıntı yapılması ancak yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.

Tapumasrafi.com sitesinde hesaplanan tapu harcı bilgilendirme amaçladır.

Girilen Bilgilere göre bu sayfada hesaplanan tapu harcı ile Tapu Müdürlüklerinde hesaplanan harç arasında farklık doğması halinde tapumasrafi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlginizi Çekebilir: Tapu satış masrafı

Tapu İntikal Masrafı ne kadar ?

https://www.webtapucu.com/tapu-islemlerinde-vekaletname/

 

“Tapu Satış Harcı – 2024” üzerine 4 yorum

 1. Geri izleme: Tapu Harcı Hesaplama 2022

Yorum yapın