Tapu İntikal Masrafı Hesaplama

Tapu İntikal (Miras/Veraset) İşlemi.

2023 yılı tapu intikal masrafını veya diger adıyla tapu intikal harcı nı aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Gerekli Belgeler Neler.

 • Sulh Hukuk Mahkemesinden veya Noterden alınan veraset belgesi aslı veya onaylı örneği
 • Paylı Mülkiyetli(hisseleri yazılarak) intikal yapılacak ise tüm mirasçıların veya varsa temsilcilerinin kimlikleri (Paylı Mülkiyette  tüm mirasçıların veya varsa temsilcilerin Tapu Müdürlüğünde aynı anda imza atmaları zorunludur.)
 • Elbirliği halinde mülkiyet diğer adıyla iştirak halinde mülkiyet yani mirascıların hisseleri belirtilmeden intikal yapılacak ise bir adet mirasçının talebi yeterlidir. Bu nedenle tapuda imza atacak bir adet mirasçının kimliği ibraz edilir. Diğer mirascıların kimliğine ve imzasına gerek duyulmaz.
 • Taşınmazın cinsi Ev,Mesken veya Üzerinde Ev/Mesken bulunan dükkan, İşyeri vb. ise Deprem Sigortası(DASK)
 • Vekaletname varsa, Vekaletname ve vekile ait Nufus Cüzdanı
 • Taraflardan (Alıcı veya satıcılardan) okuma yazma bilmeyen varsa 2 adet şahit ve kimlikleri
 •  Taşınmaz malın ölümün gerçekleştiği il/ilçe vergi dairesinden veraset ve intikal vergisi ilişiği kesildiğine dair yazı. Veraset ve intikal vergisi ilişiği kesildiğine dair yazı yoksa tapu müdürlüğünce intikal işlemi yapılır ancak taşınmaz mallar üzerine “veraset ve intikal vergisi ilişiği kesilmemiştir”  beyanı düşülür. İntikalden sonra yapılacak satış, taksim vb. İşlemler veraset ve intikal vergisi ilişiği kesildiğine dair yazı ibraz edilmeden kesinlikle karşılanmaz.

Tapu İntikal Masrafı / Harcı ne kadar?

İntikal işleminde harç yatırılmaz.  Tapu Müdürlüklerince taşınmazların bulunduğu İl ve ilçelere göre farklılıklar gösteren Döner sermaye ücreti tahsil edilir.

2023 yılı Döner sermeye ücretini bağlı bulunduğunuz il/ilçeyi seçerek aşağıda hesaplayabilirsiniz.

Yazıyı tıklayarak Miras Payınızı hesaplayabilir ve miras hakkında genel bilgi alabilirsiniz. 

tapu intikal

Tebliğat Esaslarına Göre Paylı Mülkiyet.

Taşınmazların paylı mülkiyet olarak tescili isteniyor ancak tüm mirasçılar tapu müdürlüğüne imzaya toplanamıyor ise. Tapu müdürlüğüne gelemeyen mirasçıların her birine ayrı ayrı tapu müdürlüğü tarafından üst yazı yazılarak 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri doğrultusunda tebligat yapılır. Yapılan tebligat ta paylı mülkiyet olarak intikal işlemi yapılacağı belirtilir. Eğer işleme itirazınız var ise 30 gün içinde tapu müdürlüğüne bildirilmesi istenir.

Eğer süresi içerisinde elbirliği mülkiyetinin devamına yönelik bir itiraz ileri sürülmediği veya mirasçılardan herhangi biri belirlenen süre içinde paylaşma davası açmadığı takdirde, tapu müdürlüğü tarafından intikal işlemi hazırlanarak başvuruyu yapan mirasçı/mirasçılar imzaya çağrılır.

Tebligat masrafları ilgilisince karşılanır.

 

Kaynakca :

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2009-6 sayılı genelgesi www.tkgm.gov.tr

7201 sayılı tebligat Kanunu 

 

Bu yazının tüm kullanım hakları  tapumasrafi.com’a aittir. Başka mecralarda izinsiz kullanılması veya alıntı yapılması ancak yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.

Tapumasrafi.com sitesinde hesaplanan tapu harcı bilgilendirme amaçladır.

Girilen bilgilere göre, bu sayfada hesaplanan tapu harcı ile Tapu Müdürlüklerinde hesaplanan harç arasında farklılık doğması halinde tapumasrafi.com sitesi yasal sorumluluk kabul etmemektedir.

İlginizi Çekebilir:

https://www.webtapucu.com/e-devlet-miras-sorgulama/

Tapu Satış işlemi nasıl yapılır. Tapu Satış Masrafı ne kadar?

https://www.webtapucu.com/tapu-satis-masrafi-hesaplama/

https://www.webtapucu.com/tapu-islemlerinde-vekaletname/

 

“Tapu İntikal Masrafı Hesaplama” üzerine 14 yorum

 1. İyi günler annemin adına olan bir tapuyu kendi adıma almak istiyorum annem sağ çok şükür miras yolu ile tapuya para ödemeden çok fazla alabiliyormuyum ben askerim evi aldıgımda yurt dışında oldugumu için annemin adına almıştım ilerde miras kavgası çıkmaması için evi şimdiden miras yoluile üzerime almak istiyorum ne tür adımlar izlemem gerek teşekkür ederim

  Cevapla
  • iyi günler anneniz sağ iken miras yolu ile tapuyu üzerinize almanız mümkün değildir. Annenizin sağlığında, Tapuyu üzerinize almanız için sadece iki yol vardır. Anneniz size satış yada bağış yolu ile tapuyu verebilir. Bunlarada harç ödenmesi gerekir.

   Cevapla
  • Annenin adinada alsanda ödemiş oldugun paranın evragini sakla, annene birşey olursa mazallah,, herkes hak ister örnekleri var işin biraz karışık demedi deme insanlar kardeşçe olsa akbaba gibi.

   Cevapla
 2. Annem vefat edeli 23 yıl oldu, babamın 2. Evliliğinden olan eşine, ev öz annemden kaldığı halde pay düştü, üvey anne ölünce kardeşlerine kaldı, öz annem 1999’da öldü, bu zamana kadar tapu intikali yapılmamış ve veraseciler birleşmeye yanaşmıyor, sizce tapu intikali kaç lira tutar ve veraceler ben şehir dışındayken, evime gire bilir mi, girmemeleri ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Annenizin ölümünden sonra evin 1/4’ü babanıza kalır. Babınızın ölümü ile, babanıza düşen payın 1/4 ü yanı evin 1/16 payı da üvey annezi kalır. Üvey annezin mirascıları evin 1/16’lık kısmında hakkı sahibi olur.
   İntikal işlemini tek bir mirascı örneğin sadece siz yaptırıp, annenizin ismi yazan tapuyu tüm mirascılar adına işletebilirsiniz. Ancak Evde siz oturuyorsanız, diğer mirascılara payları oranında bedellerini ödeyim satın almanız gerekir. İntikal işlemi masrafını öğrenmek için yukarıdahi hesaplama aracından il ve ilçe secimi yaparak hesaplayabilirsiniz. Diğer mirascılardan alacağınız payı hesaplamak içinde https://www.tapumasrafi.com/tapu-satis-masrafi/ linkini kullanarak hesaplayabilirsiniz.
   Diğer Mirascıların evinize izinsiz girmesi suç sayılır ancak onlarda mirascı oldukları için miras payları oranında hak idda edebilirler. Sorun yaşamamak için diğer mirascıların haklarını satın almanızı öneririm.

   Cevapla
 3. merhaba;

  babam vefat etti üzerine 1 tane ev var onu annemin üstüne almak istiyoruz tapu masrafı ne kadar cıkar ?

  Cevapla
 4. Merhaba
  Dedemden 6 çoçuğuna tarla miras kalmış
  çoçukları veraset ilamı çıkarmamış
  1 çoçuğu sağken veraset ilamı çıkardım 32 kişi mirascı çıktı
  son çocuğuda öldü tekrar veraset ilamı çıkartacakmıyız
  Ayrıca Tapu için: İntikal işleminde harç yoktur. Sadece döner sermaye ücreti ödenir demişsiniz
  2022 için 265 tl
  32 kişi için ayrı ayrı mı
  Yoksa sadece 265 tl mi
  Cevap verirseniz çok memnun olurum Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Dedenize ait veraset belgesi geçerli olur ancak veraset belgesi çıkartıldıktan sonra ölen çoçuğu içinde ayrıca veraset belgesi çıkartmanız gerekir. Tapu dairesine bu iki veraset belgesini birlikte vermeniz yeterli olur. Döner sermaye ücreti de tapu sayısına ve mirasçı sayısına bakmaksızın 1 adet yani 265 TL kesilir.

   Cevapla
 5. Miras intikal harcı hesaplama robotunda “İntikal İşlemi harçtan MUAF’dır. Sadece Döner Sermaye ücreti ödenir.” diye hesaplama yapılıyor. Lakin Binde 22,77 harç ve + Döner Sermaye ücreti ödenecek diye tapudan bilgi geldi. Kafamız karıştı, bu konuda bizi aydınlatabilirseniz seviniriz.

  Cevapla
  • intikal işleminde tüm mirasçılara ortak bir şekilde tapu çıkar ve bu intikal işlemi harçdan muaftır. Sadece Döner Sermaye Ödenir. İntikal işleminden sonra mirasçılar kendi arasında malları paylaşmak isterse bunun adı da taksim veya miras paylaşma işlemidir. Taksim İşleminde de tekrardan döner sermaye ve taşınmazların emlak değerinden binde 22,77’lik bir harç tahsil edilir.

   Cevapla

Yorum yapın