Kat İrtifakı Kat Mülkiyetine nasıl çevrilir 1.0

Kat irtifakı kat mülkiyetine nasıl çevrilir ?

Bina inşaat halinde iken arsa üzerine kurulan kat irtifakının, İnşaat tamamlanıp belediyeden yapı kullanma. İzin belgesi(oturma izin belgesi) alındıktan sonra Kat Mülkiyetine çevrilmesi gerekir.

Kat Mülkiyetine Çevrilmesi için öncelikle binanın tamamlanmış olması gerekir. Bina tamamlandıktan sonra belediyeye oturma izni için müracaat edilir. Belediye tamamlanan binayı kontrol eder. Eğer bir eksiklik yoksa bina için yapı kullanma izin belgesi düzenler. İskan harçlarını tahsil eder. Bu aşamadan sonra Belediyeden Kadastro müdürlüklerine online bağlantı var ise belediye, evrakları sistem üzerinden Kadastro Müdürlüğüne otomatik gönderir. Eğer online bağlantı yok ise belediyenin hazırlamış olduğu evrakları ilgilisinin Kadastro Müdürlüğüne elden teslim etmesi gerekir. Kadastro Müdürlüğü ise taşınmazın “arsa” olan cinsinin (bina,apartman, ev vb.) değişikliği için değişiklik beyannamesi hazırlar.

Bu evraklar hazırlandıktan sonra Kadastro müdürlüklerince evraklar elektronik olarak sistem üzerinden Tapu Müdürlüğüne gönderilir. Tapu Müdürlüklerince de evraklar re’sen işleme alınarak Kat İrtifakı tapuları Kat Mülkiyetine çevrilir. Kat Mülkiyeti tapuları Tapu Müdürlüğünce basılarak ilgilisine telefon yada kısa mesaj yolu ile ulaşılır. Kat Mülkiyeti tapularının hazır olduğu ve ilgili müdürlükten tapularını alabileceği bildirilir.

kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş

Hazır bulunan tapuları almak için Daire sahibi, Apartman yöneticisi vaya müteahhit tapu müdürlüğüne giderek Kat Mülkiyeti Tapularını alır.

Eğer Kat İrtifakı kurulmadıysa kat irtifakı kurmak için,  Kar İrtifakı Nasıl Kurulur ve Tapu Masrafı nasıl Hesaplanır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar :

www.tkgm.gov.tr

Bu yazının tüm kullanım hakları  webtapucu.com’a aittir. Başka mecralarda izinsiz kullanılması veya alıntı yapılması ancak yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.

“Kat İrtifakı Kat Mülkiyetine nasıl çevrilir 1.0” üzerine 8 yorum

 1. merhaba,binamız 2014 yılında iskanı alındı.İskandan sonra bazı daireler tapularını kat mülkiyete geçirdi.fakat biz yurt dışında olduğumuzdan geçirmedik.Tekrar bizim oturum izin belgesi mi almamız gerekiyor yada direkt tapuya gidip kat mülkiyet yapabilir miyiz?

  Yanıtla
  • 2014 yılında verilen oturma izni binanın tamamı için verilmiş ise tekrar oturma izni almanıza gerek yok. iskan harçlarıda yatmış ise binanın tamamı siz yokken de resen kat mülkiyetine geçmiş olabilir. İlgili tapu dairesine başvurup kat mülkiyetli tapunuzu alabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Merhaba 2017 yılında kentsel dönüşüm kapsamında verdiğimiz evimizin yerine yeni bit apartman yapıldı bize de oradan 3 daire verildi biz bu tür şeyleri bilmediğimiz için 2017 yılından beri yeni binada oturmaktayiz fakat e devlet üzerinden kontrolde kat irtifaki yazdığını gördük aparatmanda 6 daire var ve 2 ev sahibine durumu anlatamıyoruz dönüşüm için ve para vermek istemiyorlar ne yapmamız lazım

   Yanıtla
   • Kat irtifaklı bir tapuyu kat mülkiyetine çevirmek için tek bir kat malikinin başvurusu yada müteahhit başvuru yeterli olur. Riskli yapıların yıkılıp yeniden yapılmasında harç muafiyeti vardır.

    Yanıtla
  • Kat İrtifaklı bir taşınmazın Kat Mülkiyetine Dönüştürülmesi için öncelikle bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Likap(lisanslı harita Kadastro Bürosu) ‘na başvuru yapılır. burada taşınmazın arsa olan cinsinin apartman olarak değişmesi için değişiklik beyannamesi hazırlanır, bu değişiklik beyannamesi ile bağlı bulunduğunuz Belediye İmar İşleri müdürlüğüne başvuru yapılır. Burada gerekli evraklar hazırlandıktan sonra, belediye talebinizi sistem üzerinden otomatik olarak tapu müdürlüğüne gönderir.

   Yanıtla

Yorum yapın