e-devlet miras sorgulama

e-devlet miras sorgulama

e-devlet miras sorgulama. Tapu kadastro Genel Müdürlüğünün webtapu uygulaması sayesinde, tapu müdürlüklerine gitmeden ve internet üzerinden size miras kalan taşınmazları sorgulama olanağı verir.

Bunun için öncelikle tapu kadastro genel müdürlüğüne ait olan https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresinde bulunan weptapu uygulamasına gidilir.

Weptapu uygulamasında bireysel girişe tıkla ve e-devlet şifresi ile programa giriş yap. Aşağıdaki program görüntüsünte sarı renkle gösterilen Taşınmaz işlemleri sekmesini aç. Ardından açılan menüden Mirasçısı olduğum Taşınmazlar seçeneğini tıkla.

e-devlet miras sorgulama

Bundan sonra gelen ekranda üç ayrı sorgulama seçeneği mevcuttur.

  • Mahkemeden alınan Veraset belgesi ile sorgulama ;

Elinizde murisin ve mirascıların TC kimlik numaralarının yazılı olduğu mahkemeden alınmış veraset belgesi var ise, Adelet Bakanlığı Veraset belgesi ile Sorgulama seceneğini kullanarak sorgulama yapmalısınız.

Bunun içinde 1.sırada bulunan Adelet Bakanlığı Veraset Belgesi İle Sorgulama seçeneğini tıkla. Ardından miras bırakanın TC Kimlik Numarasını gir ve Taşınmazları Listele’ye tıkla. Böylece Muris tarafından size miras kalan taşınmazları listelemiş olursunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta veraset belgesinde murisin ve mirascıların TCkimlik numaralarının yazılı olması gerekir. TC kimlik numaraları belirtilmemiş ve eski tarihli veraset belgeleri ile sorgulama yapımazsınız.

  • Noterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgulama ;

Elinizde Noterden alınmış veraset belgesi var ise, Noterler Birliği Veraset Belgesi ile Sorgula seceneğini tıklayın. Açılan sayfada veraset belgesinin hangi noterlikten verildiği, Tarihi, yevmiye numarası (sayısı), ve murise ait TC kimlik numarasını girerek taşınmazları liste.

  • Nufus Bilgileri ile sorgulama ;

Mahkemeden veya noterden murise ait veraset belgesi yoksa, murisin TCKimlik numarasını girerek sorgulama yapabilirsiniz.

e-devlet miras sorgulama1

e- devlet miras sorgulama da dikkat etmeniz gerekenler :

  • Veraset belgesinde murise ve mirascılara ait TC kimlik numaraları yazılı olmalıdır.
  • Tapu müdürlüğündeki ölüye ait kayılarda (Ad/Soyad/Babaadı/Doğum tarihi gibi) bilgiler hatalı yada eksik olmamalıdır. Tapu Bilgilerinde hata ya da eksiklik olan taşınmazları listeleyemezsiniz.
  • TC numarası olmayan yada hatalı olan taşınmazları listeleyemezsiniz.

Miras kaldığını bildiğiniz ancak listelenmeyen taşınmazlarınız olabilir. Bu da Murise ait tapu kayıtlarında TC Kimlik numarası ya da kimlik bilgilerinin eksik veya hatalı olmasından kaynaklanır. Bu gibi durumların olup olmadığını öğrenmek için randevu alarak Tapu Müdürlüğüne bizzat gitmeniz gerekir.

 

Veraset İlamını nereden nasıl çıkartırım.

Kaybolan Tapu Senedini internetten(weptapu) üzerinden nasıl çıkartırım.

 

“e-devlet miras sorgulama” üzerine 3 yorum

Yorum yapın